Badania Słuchu – Protetyka Słuchu


Badania Słuchu w Centrum Rehabilitacji Neurokinezis

Umów wizytę

UWAGA! Rejestracja na badania słuchu możliwa jest tylko pod numerem 18 222 53 08

Badania odbywają się na ul. Aleje Piłsudskiego 20, 33-300 Nowy Sącz

e-mail: neurokinezis_ns@onet.pl

OPIS BADANIA

Badanie ABR (BERA)

BADANIE ABR – znane również pod nazwą BERA to badanie, które określa słuchowy potencjał pnia mózgu. Badaniu najczęściej poddaje się dzieci, u których prxeprowadzenie tradycyjnego badania słuchu byłoby niemożliwe. Jednak może być wykonywane u pacjentów w każdym wieku.

Badanie słuch za pomocą metody ABR jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, a mimo to pozwala na dokładną weryfikację stanu słuchu pacjenta oraz jego ewentualnych uszkodzeń.

Badanie ASSR

Podobnie do badań ABR, wykonuje się badania ASSR, które odbywają się również podczas snu, a ich specjalistyczna nazwa to: słuchowe potencjały wywołane stanu ustalonego. Mogą być one przeprowadzone między 30 dniem życia dziecka, a 30 rokiem życia osoby dorosłej. Badanie pozwala na określenie stanu narządu słuchu, głębokości ubytków, a także na opracowanie planu skutecznego leczenia i rehabilitacji.

W przeciwieństwie do badań ABR , w tym przypadku istnieje możliwość pomiaru obusznego. Jednak tym, co naprawdę wyróżnia tę metodę, jest zbadania niedosłuchu przekraczającego 100 dB nHL.

Rejestracja potencjałów jest podobna do metody ABR, jednak inny jest bodziec stymulujący oraz wykorzystywanie zjawiska synchroniczności rejestrowanych odpowiedzi.

Audiometria Tonalna

Audiometria tonalna, inaczej audiometria progowa, to nieinwazyjne, bezbolesne badanie pozwalające określić ubytki słuchu. Podczas badania pacjent przebywa w specjalnej dźwiękoszczelnej kabinie ze słuchawkami na uszach. Zadaniem osoby badanej jest naciśnięcie przycisku za każdym razem, gdy usłyszy dźwięk. Emitowane są dźwięki o różnej częstotliwości i natężeniu – w ten sposób możliwe jest określenie najcichszego dźwięku słyszalnego przez pacjenta. Wynik badania ma postać wykresu, tzw. audiogramu.

Otoemisje akustyczne DPOAE/TEOAE

Otoemisja akustyczna (OAE) inaczej emisja otoakustyczna opiera się na rejestracji bardzo cichego sygnału akustycznego, który powstaje w ślimaku (najważniejszej części ucha wewnętrznego, z wyglądu przypominającej muszlę ślimaka) na skutek skurczu komórek słuchowych zewnętrznych.

Audiometria MAGIC dla dzieci

Audiometria zabawowa to badanie mające na celu określenie progu słyszenia na w zakresie badanych częstotliwości. Przeprowadza się je u dzieci między 3, a 6 rokiem życia. Badanie jest nieinwazyjne. Przeprowadza się je w formie zabawy, podczas której dziecko na sygnał określonego dźwięku, który słyszy w słuchawkach audiometrycznych wykonuje określoną czynność zabawową (np.: buduje wieże z klacków).

Ośrodki
  • Ośrodek I: Nowy Sącz,
    ul. Wiśniowieckiego 28
    tel. 018 440 74 84
  • Ośrodek II: Nowy Sącz
    ul. I Brygady 4a
    tel. 018 222 53 08
  • Ośrodek III: Piwniczna,
    ul. Ogrodowa 2
    tel. 018 446 40 25
projekt i realizacja: strony internetowe gliwice